Přejít na obsah
Menu

Podivnosti velkých tvůrců

13. července 2019

Zpět na blog
Vincent

Když mluvíme o tom, že každý člověk je individuální, je jasné, že každý má své zvláštnosti. Existují ale tvůrčí lidé, kteří se vyznačují svým neobvyklým chováním. Často dokonce děsí své protiklady tím, že holdují podivným koníčkům. Možná jde o odvrácenou stranu génia, nebo jeden ze způsobů sebevyjádření. V tomto článku se podíváme na 3 zcela odlišné tvůrce, na jejich mimořádné návyky a vzdorovité činy.

Salvador Dalí

O podivnosti umělce by šlo mluvit opravdu dlouho. Už za jeho života považovali Salvadora za abnormálního. Už jen vzezření nepřehlédl nikdo, lesklé hladké vlasy, trčící dlouhé kníry.

Salvador Dalí miloval chození na veřejnost v neobyčejných šatech. V roce 1934 byl umělec spatřen na ulicích NY s dalším neformálním doplňkem – dvoumetrovým bochníkem chleba na rameni. A na výstavě surrealismu se objevil v potápěčském obleku. Nicméně nejvýznamnější z jeho podivností byla domácí zvířata.

Mladý umělec si jako dítě chytil netopýra. Časem netopýr pošel a Salvador viděl mravence, jak lezou po mrtvém netopýrovi. Od té doby Salvador Dali nesnášel mravence, což ho v budoucnu přimělo koupit mravenečníka. S tímto mazlíčkem na zlatém vodítku se často objevoval na ulicích svého města, o čemž svědčí mnoho fotografií. Mimochodem mravenečníci vyžadují náročnou péči a správné,klidné prostředí. Hlučné město a neustálá přítomnost lidí není pro takové zvíře tou nejlepší volbou, ale uměle se velmi snažil při péči o svého domácího mazlíčka.

Další člen domácnosti, kterého si Dali přinesl, byl ocelot jménem Babu, což v hindštině znamenalo „džentlmen“. Cestoval s umělcem, žil s ním v nejlepších hotelech a jedl v drahých restauracích, jedním slovem doprovázel Daliho na všech jeho cestách a společenských místech. Nicméně se to neobešlo bez incidentů. Ocelot rád škrábal umělcovy obrazy, hryzal rohy a ničil je. Poté, co Babu zkazil další obrázek „Alenky v říši divů“, řekl Dalí:

Ocelot odvádí skvělou práci! Ocelot přidal poslední dotek!

Vincent van Gogh

Vincent Van Gogh, holandský malíř s komplexem a tragickým osudem. Umělec, kterého během jeho života nedocenili a jehož obrazy se neprodaly. Jedním z jeho nejpodivnějších zvyků bylo pojídání žluté barvy. Byla to právě tahle barva, která pro něj měla určitý význam, což lze vidět na jeho obrazech: žluté domy, četné slunečnice, pole natřená žlutě. Věřil, že tak bude o něco šťastnější.

Van Gogh byl často zpochybňován. Neustále si stěžoval na nervové poruchy, nespavost a dokonce podstoupil léčbu v psychiatrických léčebnách.

Slavný příběh s uchem Van Gogha, jeho tajemství s odříznutým ušním lalůčkem, je stále nevyřešeno. Existují dvě verze: Vincent uřízl kus ucha s břitvou ve svém záchvatu, nebo ho uřízl jeho přítel a kolega Paul Gauguin během jedné z častých hádek. V každém případě tento příběh zůstává jednou ze záhad Van Goghovy biografie.

Lev Tolstoj

Velký ruský spisovatel, autor knihy „Válka a mír“ a „Anna Karenina“ měl panství v okrese Shchekinsky v oblasti Tula. Žil zde většinu svého života, napsal mnoho děl. Také tam byl pohřben.

Pro údržbu velkého statku potřeboval spoustu nevolníků, ale sám spisovatel miloval fyzickou práci. Tolstoj často nosil staré rolnické košile a šel s pluhem, štípat dřevo nebo sekat. Nevolníci považovali svého pána za podivného a odcházeli, když se objevil na poli nebo se s nimi pokoušel mluvit. Fyzická práce byla nedílnou součástí života Tolstého.

Dalším jeho mimořádným koníčkem se stalo šití bot. Osobně boty vyrobil, a pak věnoval boty svým přátelům a známým a někdy je rozdal rolníkům. Také musíme zmínit školu pro děti, kterou organizoval v Yasnaya Polyana. Prováděl tu experimentální metody vzdělávání a vyučování. Disciplína nehrála v procesu učení velkou roli, stejně jako domácí úkoly.

Žáci tam šli z vlastního podnětu a vybrali si, co jim dnes učitel řekne. Jeho systém kritizovali mnozí učiteli té doby. Všem kritikům ale odpovídal, že k žákům se dostanou nové znalosti. A to je cílem.

Témata1-2017-Akvarelova-Ilustrace-1-94

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!