Přejít na obsah
Menu

Papír na fixy

26. července 2018

Zpět na blog
IMG_2830

Pro všechny, co pracují s fixy, je extrémně důležitou otázkou výběr vhodného papíru pro tvorbu. Zkusíme se do toho pořádně ponořit a zjistit, který papír se na co nejvíce hodí a je-li ten nejdražší i ten nejlepší.

Zaprvé se musíme rozmyslet, budeme-li na papíře pracovat jenom fixy a linery nebo jestli budeme používat i akvarel. Od toho se bude odvíjet gramáž papíru. V obchodě Výtvarných potřeb v Soukenické najdeme papír pro tvorbu fixy od několika výrobců. Pojďme se podívat na každou z variant.

Papír Imagine od výrobce Canson je pozoruhodný svou hedvábnou texturou, která zdůrazňuje zachování přírodního hlediska. Jeho textura, absorpční kapacita a gramáž (200 a 350gsm) dělají z Imagine ideální papír pro suché i mokré techniky. Nejekonomičtější varianta ale není zrovna ta nejlepší. Imagine není dostatečně hladký, kreslení alkoholovými fixy na něm nejde zrovna nejsnadněji.

Bristol skicák od výrobce Canson
Tento vysoce kvalitní papír je také sněhově bílý, extrémně hladký a velice rezistentní. Je ideální pro tužky, pera, inkoustová pera, airbrush nebo kterékoliv další techniky vyžadující hladký povrch.
Papír je extrémně hladký a bílý ale bohužel (jak už tomu bylo u Manga skicáku) nevhodný pro akvarel a vodou.

Manga skicák od výrobce Sakura
Tento vysoce kvalitní papír je sněhově bílý, extrémně hladký a velice rezistentní – odolává opakovaným opravám. Je ideální pro alkoholové fixy, linery, tužky, pera, inkoustová pera nebo kterékoliv další techniky vyžadující hladký povrch.
Má ale natolik hladký povrch, až se chová jako povoskovaný. Akvarel na něm tedy v žádném případě držet nebude.

Illustration skicák od výrobce Canson
Papír je navržen speciálně pro ilustrace, komiksy a manga.
Byl navržen ve spolupráci s profesionálními ilustrátory z Ameriky a Francie.
Jeho hladká struktura a povrch vyhovuje všem technikám používaných umělci zabývajících se ilustracemi (inkoust, tužka, fix, plnicí pero, kuličkové pero,…)
Je odolný vůči opakovaným korekcím, jeho bělost dodává dílům excelentní kontrast a činí ho vhodným pro skenování.
Mixmedia papír, „na nic a na všechno“ :). Není úplně hladký, není úplně hrubý.


The Wall od firmy Canson
Dokonale hladký papír určený pro grafické umění. Vrstva hliníku zajišťuje, že je papír 100% neprůsvitný a nepropíjí, díky čemuž získáte dvojnásobný počet efektivních ploch. Papír napomáhá jasnému a jednolitému vzhledu. Má v sobě aluminiovou folii a díky tomu se nikdy nepropije barva skrz. Je velmi hladký, což je dobré i pro fixové hroty.

Marker skicák od firmy Strathmore
Tento úžasný skicák speciálně navržený především pro alkoholové fixy obsahuje papír ze 100% bavlny.
Zatímco ostatní výrobci přistupují k papíru pro fixy spíše jako náčrtkovému, pro rychlé skicy, firma Strathmore se rozhodla udělat papír té nejvyšší kvality, abyste na něm mohli svá díla rovnou i prezentovat.
Je velmi hladký, a tedy šetrný k fixům. Klíčovou vlastností je odolnost proti propití alkoholové báze. Záměrně ale není odolný zcela. Při práci barva pomalu klesá do listu a máte čas s inkoustem ještě pracovat. Barva tedy nezůstává pouze na povrchu (jako je tomu například u papíru Bristol). Na propití skrz byste však potřebovali nanést 13-15 vrstev, takže se nemusíte obávat toho, že byste poničili další listy.
Papír je velmi bílý, aby prozářil barvy a dodal Vaší práci maximální kontrast. Je ale nebělený a bez jakýchkoli chemikálií.
Dají se na něm míchat jakékoliv druhy fix inkoustové/akvarelové/alkoholové.

Alkoholové fixy se jako nástroj se dají používat v ilustraci a designu, letteringu a skicování. Když máte ten správný papír, podaří se vám na něm nakreslit úplně cokoliv, od rychlých expresivních skic po realistické obrázky na mnoho hodin práce.

Každý z těchto to úžasných skicáku najdete v obchode u naších partnerů, na Soukenické 14. Pouze příznivci Draw Planet mají slevu 10%! Stačí, když na pokladně řeknete, že jste od nás 😊

1-2017-Akvarelova-Ilustrace-1-94

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!