Přejít na obsah
Menu

Jak malovat mraky

24. července 2019

Zpět na blog
9c7d4f138af3bb09e3abae29eeb86da1

Metody malování mraků 
Mraky jdou na obrázku snadno rozpoznat, i když jsou vytvořeny začínajícími autory. Nebudeme však považovat mraky za beztvaré těleso na obloze. Tento článek posílí vaše zobrazovací dovednosti oblohy s mraky a zlepší vaše ilustrace!

Krásné mraky: 5 způsobů, jak je malovat
V procesu vytváření náčrtu kompozice, která obsahuje mraky, se musíte rozhodnout, kolik budou zabírat v konečné verzi. Chcete zředit prostou oblohu nebo se rozhodnete hlavně pro mraky a dokreslíte detaily oblohy? Jakmile se rozhodnete, postupujte podle pokynů krok za krokem.

Zaměříme se na kupovité mraky, se kterými se v dílech nejčastěji setkáváme. Cumulus mraky mají mnoho různých forem, jsou husté a mohou být sněhově bílé nebo hrozivě tmavé. Níže jsou uvedeny tři příklady snímků kupovitých mraků.

1. Široký a rozsáhlý mrak

Oblak kumulu je obvykle objemný; přes to jsou viditelné modré kusy oblohy. Je hustá, ne tak tenká jako peří a různých velikostí, takže je zajímavé ji kreslit. Pro jeho vytvoření je nutné znázornit několik otrhaných kusů oblohy.

KROK 1
Pro jednoduchost jsem použil obvyklý bílý list akvarelového papíru a jednu barvu, modrou. Začněte s náčrty „díry“ roztrhané po okrajích, nebe vykukuje skrz mraky. Netlačte na tužku, aby se čáry mohly skrýt v procesu kreslení nebo aby šly vygumovat.
V akvarelu – krok 1, naneseme široký rozmazaný mrak
Použijeme mokrý papír včetně nově nakreslených míst. Udělejte světle modré tahy na „díry“.
Nechte půl hodiny schnout papír (nebo alespoň část oblohy).

KROK 2
Věřte tomu nebo ne, ale jste již o krok od konečného výsledku! Do oblastí nakreslených v kroku 1 přidejte více modré barvy. Zatímco uschl papír, modrou barvu pravděpodobně zablokoval obrys vyrobený tužkou. To je dobře! Takže mraky budou vypadat přirozeně.
Další nerovnoměrná vrstva modré na mokrém papíru se bude šířit na různých místech, na některých zůstane. Tento efekt potřebujeme.
Dělejte jasnější a jasnější barvu a vychutnejte si konečný výsledek.
Malování širokého, rozmazaného mraku akvarelem – krok 2

2. Objemný mrak
Takové kupovité mraky bývají nejčastější. Hladce kloužou po obloze, snažíme se vidět známé obrysy. Dobrou zprávou je, že tyto mraky se kreslí velmi jednoduše.

KROK 1
Nakreslete zakřivený kulatý nebo oválný tvar. Když pracuji na dětských knihách, dělám hranu mraků ostrou, jako v příkladu níže. Nekreslete tučné čáry, vytvořte skicu, kterou můžete v tomto případě snadno vymazat.
Uvnitř mraku nakreslete několik čar podobných kopcům.

KROK 2
Namočte prostor mimo mrak, mrak samotný zůstane úplně suchý. Vybarvěte oblohu.

KROK 3
Začněte práci na oblaku, až když je obloha úplně suchá. Pro hloubkový efekt podtrhněte konvexní části oblaku šedými odstíny (# 1 na obrázku níže).
Mokrý prostor ohraničující „kopce“ oblaku je šedivější. Očistěte okraje štětcem (#2 na obrázku níže).

3. EFEKTNÍ mrak
Takové mraky se objeví, když se změní počasí. Při vytváření kupovitého mraku je důležité pamatovat na husté bílé oblasti, zejména v oblacích načechraných a kopcovitých.

KROK 1
Obrys oblaku označte jako v předchozím příkladu. Tentokrát umístěte hrboly nad sebe a přidejte „kopce“ uvnitř oblaku a podél jeho okrajů.

KROK 2
Mokré udělejte celé nebe. Samotný mrak můžete trochu ztlumit, což práci učiní zajímavější a dodá oblaku více efektu (# 1 na obrázku níže).
V procesu vytváření objemu jsem udělal sytější barvu na vrcholcích kopců. To je další způsob, jak dosáhnout 3D efektu.
Cirrusové mraky představují dobré počasí, jsou lehké a vysoko na obloze. Cirrusové mraky jsou skvrnité a mlhavě bílé, podobné mramoru a mořské vlně. Mohou být kresleny dvěma způsoby.

Modrá na bílé
Mokré nebe a použít několik kudrlinek v modré barvě. Papír nechte zaschnout, přejděte znovu. Opakujte postup potřetí. Takže barva bude mít efekt objemu a hrany vyjdou měkké. Místa s ostrými hranami dokonale zapadnou do konečného obrazu, takže se nemusíte obávat, pokud papír uschne nerovnoměrně.

Kreslíme cirrusové mraky v modré a bílé barvě
Bílá na modrém
Pomocí této metody dáte materiál na hotovou modrou oblohu.

Níže uvedený obrázek je obloha, kterou jsem udělal. Namaloval jsem to, nechal to uschnout, smíšenou bílou kvaš s trochou vody a udělal pár lehkých tahů. Ještě jednou jsem štětec navlhčil a změkčil příliš ostré hrany. A výkres je hotobý! Můžete dokonce použít bílý pastel.
Kreslíme cirrusové mraky bílé nad modrou s akvarelem


Používejte více materiálů 🙂
Naše instrukce na malování mraků budou fungovat i na jiné materiály. Uvádím příklad oblaka kresleného uhlem!

A jestli se chcete začít s akvarelem, přihlaste se na skvělý kurz akvarelu do Draw Planet:
https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-akvarelu-zacatecniky/

Tenhle kurz máme i online, přihlaste se a tvořte z pohodlí domova: https://www.drawplanet.cz/online-kurz/akvarel-online-kurz-pro-zacatecniky/

TémataIMG_7051

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!