Přejít na obsah
Menu

Figma: co to je a jaké jsou jeho základní funkce a principy?

14. prosince 2023

Zpět na blog

The Figma Rebrand Presentation Template| The Beautiful Blog

Řekneme vám, jaké jsou výhody Figmy oproti jiným editorům a proč byste ji měli používat.

Figma je grafický editor pro společný návrh webových stránek, aplikací a dalších designových produktů. Objevil se v roce 2016 jako obdoba Sketche a Adobe XD, ale o pár let později se stal jedním z nejoblíbenějších nástrojů pro designéry.

Prozradíme vám, jaké jsou funkce Figmy a proč byste se ji měli začít učit právě teď.

Cloudové úložiště souborů

Všechny soubory Figma nejsou uloženy v počítači, ale v cloudu. Nemusíte se tedy obávat o jejich bezpečnost a pokaždé hledat návrhy rozvržení s názvem „final52“ v „Nové složce 28“. Všechny změny ve Figmě se ukládají automaticky.

Cloudové úložiště vám umožní používat Figmu jako prasátko pro krásné obrázky. Mějte však na paměti, že čím více obrázků v souboru je, tím déle budete muset čekat na jejich konečné stažení.

 

Rámec

Šikovný nástroj ve Figmě, který je podobný artboardům ve Photoshopu. Rámeček je vlastně samostatné plátno, na kterém mohou návrháři navrhovat obrazovky aplikací.

Abyste nemuseli pokaždé kalibrovat výšku a šířku rámečků, poskytli vývojáři několik standardních velikostí pro různá zařízení: všechny druhy iPhonů a nejoblíbenější smartphony se systémem Android

 

Komponenty

Tyto prvky umožňují standardizovat naprosto vše v rozvržení. Pomocí komponent můžete nastavit obecný styl rozvržení a v případě potřeby jej změnit.

Například jste dokončili vývoj 50 rozvržení, zákazník vás požádal o změnu položky nabídky v záhlaví a odeslání všech rozvržení ke schválení. Ve Photoshopu byste tomuto úkolu museli věnovat celý den, ale ve Figmě vám to díky komponentám zabere jen pár sekund.

Režim úprav pro více uživatelů

Před zavedením systému Figma bylo pro několik designérů obtížné pracovat na jednom projektu a předávat rozvržení vývojářům. Bylo nepohodlné přenášet si navzájem místní soubory a Photoshop mohl odmítnout otevřít rozvržení bez potřebných písem. Figma všechny tyto problémy nemá, protože všechny soubory jsou v cloudu a tým v nich může měnit cokoli najednou.

Chcete-li otevřít přístup k dokumentu ve Figmě, stačí vytvořit tým – to provedete tak, že přejdete na hlavní stránku Figmy a kliknete na tlačítko Vytvořit tým.

Chcete-li udělit přístup k úpravám souboru, přesuňte jej do týmové složky, přejděte na něj a klikněte na tlačítko Sdílet v levém horním rohu.

 

Podmíněně bezplatně

Figmu lze používat zdarma, ale s omezením pro týmovou práci:

  • Pouze vy můžete upravovat své osobní soubory. Můžete mít libovolný počet osobních souborů.
  • Pro týmovou práci jsou k dispozici pouze tři soubory a jeden projekt.
  • Historie verzí se uchovává po dobu 30 dnů.

Pokud vás bezplatný plán omrzí, přejděte na verzi Professional za 12 USD měsíčně, která nemá žádná omezení pro týmovou práci.

To nejsou všechny funkce programu. Designér potřebuje rychlost práce na projektu a komunikaci v procesu. Tyto a mnohé další úkoly může vyřešit služba Figma online.

Dozvědět víc můžete u nás na kurzech:

Obrázek titulní z Web

Témata1-2017-Olejomalba-Pokracovani-1-44

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!