Přejít na obsah
Menu

Tvorbou k psychické pohodě

27. května 2021

Zpět na blog
43MQiPBg

V době, kdy je na nás vyvíjený čím dál větší tlak a jsou na nás vyvíjeny stále větší nároky, se hodně lidí naskytne v situaci vyčerpání, depresí a úzkostí. I díky tomu začínají být v trendu různé druhy meditací a odpočinkových aktivit, které vedou k lepšímu psychickému zdraví. V tomto článku bychom se s Vámi chtěli podělit o tom, jak a proč tvoření pomáhá k psychické pohodě. 

Zvyšuje pocit štěstí

Nejspíše jste již slyšeli o stavu flow. Je to stav, kdy jste pohlceni nějakou činností natolik, že přestanete mít pojem o čase a okolním světě. Tento stav snižuje úzkost, zvyšuje náladu a dokonce zpomaluje srdeční frekvenci. 

Opakované kreativní činnosti, jako je například kreslení a malování, pomáhají aktivovat stav flow, a zanechávají za sebou výsledek. Když se vám podaří vytvořit dílo, Váš mozek je zaplaven dopaminem, jež je označovaný jako přírodní antidepresivum, který Vás pomáhá motivovat. 

Zlepšuje duševní zdraví

Průměrnému člověku proběhne hlavou asi 60 000 myšlenek za den. Kreativita Vám může pomoci soustředit mysl a ovládat myšlenky – podobně jako meditace, kvůli svým uklidňujícím účinkům na mozek a tělo. 

Kreativita snižuje úzkost, depresi a stres… A také Vám může pomoci zpracovat trauma. Studie zjistily, že malování nebo kreslení pomáhá lidem vyjádřit trauma nebo zkušenosti, které považují za příliš obtížné pro vyjádření slovy.

Zmírňuje pocit izolace

Tvořením se dostanete do jedinečné komunity umělců. V životě můžeme čelit různým situacím, které nás zavedou do pocitu izolace a osamělosti kvůli ztrátě sociálních kontaktů. Může to být z důvodu stáří, fyzického zdraví nebo třeba i karantény. 

Prostřednictvím zapojení se do uměleckých programů mohou lidé obnovit své sociální vazby. Kontakt s ostatními pomáhá zmírnit osamělost a izolaci, což vede k lepší náladě a motivaci.

Navíc tvorba na online kurzu je opravdu jednoduchá! Každých cca 30 minut zasíláte lektorovi fotografii svého díla a pokroků a konzultujete s ním jak a co zlepšit. Lektor je vždy připraven okamžitě pomoci a poradit! Společně s námi všechno zvládnete!

Přihlaste se na naše online výtvarné kurzy a zažijte s námi přátelskou atmosféru, radost z tvorby a umělecký zážitek!

https://www.drawplanet.cz/online-kurz/

 

Témata1-2017-Ilustrace-1-45

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!