Přejít na obsah
Menu

Jak vést děti k malování 

31. srpna 2021

Zpět na blog
tina-floersch-CcbnSarTldQ-unsplash

Naučit děti kreslit může být důležitým krokem v jejich životním vývoji a celkově zapojení umění do jejich života. Různé studie prokázaly benefity pro dětský vývoj při pravidelné umělecké aktivitě. Nejen že tím získají skvělý způsob vyjadřovat se, ale také to pomáhá s vývojem jejich koordinace očí a rukou, a navíc je učí důležité koncepty, jako jsou proporce, perspektiva, barevné schéma a spoustu dalšího. 

Kromě vybudování důležitých charakterových rysů, dětští psychologové také také doporučují kreslení a malování k vývoji EQ, což může pomoci k vyvinutí stabilního mentálního zdraví. Umění se prokázalo jako účinná léčba depresí a úzkostí, takže děti, které si tvorbu osvojí, můžou být v dospělosti méně náchylné k těmto nemocem. 

Někteří dětští psychiatři také zjistili, že umění a kreslení může pomoci urychlit vývoj dětského mozku. Umění je také dobře známé jako pomocník pro děti s autismem, pomáhá jim vybudovat zvládací mechanismy ke zvládání každodenních aktivit. Kreslení dále pomáhá dětem s poruchami učení, jako jsou dyslexie nebo dysgrafie, aby překonaly nebo zvládaly obtíže. Je však třeba si uvědomit, že umění jako takové není léčbou pro tyto nemoci, je naopak podpůrným systémem pro tyto děti a důležitá je hlavně pravidelnost těchto aktivit. Rodiče by také měli mít na paměti, aby nebyli frustrováni tempem vývoje uměleckých schopností svých dětí – každé dítě má své vlastní tempo. 

Učení se kreslení by pro děti měla být především zábavná aktivita a neměly by cítit, že jsou do něj nuceni. Nenuťte své dítě, pokud zrovna nemá náladu. Snažte se, aby kreslení našlo své místo v každodenní rutině dítěte, a to se na ní těšilo. Nabídneme Vám malého průvodce s tipy, kterém můžete použít v motivaci dítěte podle jeho věku. 

2 – 5 let dítěte 

Učit předškoláky čemukoli se může zdát jako náročný úkol, ale cílem pro tento věk je hlavně děti podporovat v přirozené zvědavosti a zkoumání, co různé pomůcky dovedou. 

Pár tipů, které mohou pomoci:

 • Zahrňte kreslení do času ke hrám. Je důležité, aby si dítě tvorbu spojilo se zábavou. 
 • Připravte zázemí, které nebude frustrovat Vás ani omezovat dítě – oblečte mu oblečení, které se může zašpinit, podlahu či nábytek zakryjte novinami. 
 • Vaše dítě bude fascinováno všemi novými pomůckami. Nelimitujte jej výběrem – nechte ho vyzkoušet třeba barevné křídy, písek a různé barvy, aby mohlo pochopit předměty a vyjádřit se. 
 • Neučte děti kreslit a nechte je se rozhodnout. Pokud chce namalovat sebe s růžovými vlasy, neopravujte to a raději dítě pochvalte za úsilí a mluvte s ním, proč zrovna tak vidí samo sebe. 
 • Využijte pozorování ke komunikaci. Ptejte se dítěte na jeho obrázky, tím také napomůžete vývoji vyprávěcích schopností a vyjadřování se. 
 • Umění je skvělým nástrojem pro průchod emocí. Pokud je dítě rozčilené, nechte ho namalovat rozčilený obrázek. 
 • Vystavte si výsledky dětské tvorby. To rozhodně podpoří dítě v dalším tvoření. Pamatujte, není to dokonalý výsledek, o který jde, je to hlavně proces a vytvoření pozitivních vazeb k umění. 

6 – 9 let dítěte

V tomto věku už dítě může kreslit, co vidí. Dosud byly jeho kresby vyjádřením cítění a předchozích zkušeností. Nyní se můžete soustředit na pomoc mu vyjádřit, co vidí okolo sebe. 

Pár tipů, které mohou pomoci:

 • Dejte dětem nové předměty k znázornění. Vyberte předměty, ke kterým mají nějaký vztah, a které mají jednoduchou stavbu/geometrii. Něco jako jejich oblíbený hrneček nebo hračka. 
 • Ptejte se dětí, jaké tvary vidí v různých předmětech. Posaďte se s nimi, než začnou kreslit, a promluvte si o různých obrazcích. 
 • Přimějte dítě, aby se moc nedívalo dolů na papír během tvorby. Pomozte mu, aby si uvědomilo, že tvořivý proces je důležitější než výsledek. 
 • Stejně jako dříve, mluvte s dítětem a ptejte se na jeho kresbičky, povedete ho tím, aby si více všímalo a přemýšlelo o věcech kolem sebe. 
 • V tomto věku se snažte dítě vést k využití jedné techniky nebo pomůcky, aby si začalo uvědomovat, co konkrétně jej baví nejvíce. 
 • Netlačte dítě do vytvoření perfektního obrázku, stačí, když pravidelně bude pozorovat a tvořit. 

Určitě můžeme dětem také pomoci rozvíjet své schopnosti na našem kurzu přímo pro ně. https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-malovani-pro-deti-od-6-do-9-let/

10 – 15 let dítěte

V tomhle věku by mělo dítě začít pracovat na komplexnějších tématech, jako třeba prostorová perspektiva, a také s těžšími pomůckami. 

Pár tipů, které mohou pomoci:

 • Mluvte s dítětem nejen o předmětech, ale také o jejich umístění. Kde stojí? Jsou okolo další předměty? Jak jsou daleko?
 • Je to také skvělá doba k pochopení proporcí. Může malovat vedle sebe předměty rozdílné velikosti nebo se snažit o lidskou anatomii kreslením sebe sama podle zrcadla nebo i Vás 🙂
 • Dítě také může být frustrované svými výsledky. Je třeba neustále opakovat, že tvorba není jen o výsledku, ale o pravidelnosti, tréninku a praxi, které vytrvale povedou k lepším výsledkům.
 • Vystavujte potomka různým formám tvorby a umění. Udělejte si společně čas na muzeum a výstavy, aby vidělo a pochopilo více ze světa umění, a také si začalo formovat kritický pohled. 
 • Můžete pro něj nastavit týdenní výzvy, které by měly být hlavně o hravosti a zkoušení nových věcí. Běžte spolu třeba do parku a skicujte svět kolem sebe. Ať dítě doma namaluje, co denně vidí ve škole. Cvičte a cvičte. 

I pro starší děti je určitě přínosné tvořit v kreativním prostředí mezi vrstevníky. Budeme se těšit na našem kurzu k tomu určeném. https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-pro-mladez-10-15-let/

Jak reagovat na výsledek snažení

Děti se vždy snaží a těší se na uznání a pochvalu od dospělých a je velice důležité jim toto dopřát, aby nedocházelo k frustraci z tvorby. V případě umění dětí a adolescentů je proces tvoření tím klíčem, a proto můžeme vždy dotyčného chválit. Potomky zbytečně nekritizujte, pokud máte dojem, že někde pokulhává, zkuste se spolu posadit a ukázat mu jinou techniku nebo postup, případně svěřte dítě někomu zkušenějšímu. Dávejte dobré rady, ne bezcílnou kritiku. 

Benefity pro dítě

Jak již bylo zmíněno, na toto téma bylo provedeno spoustu studií, které přinesly zajímavé výsledky. Umění přináší dětem i dospělým spoustu benefitů při vývoji a relaxaci. Zde je list několika z nich.

 • Umění pomáhá vyvíjet motorické dovednosti. Existuje spousta pomůcek, se kterými se můžou seznámit. Tužky, pastelky, prstové barvy … Vaše dítě se rychle naučí, jaká síla přinese jaký výsledek. 
 • Kreslení a malování je také skvělou metodou jak naučit dítě koncentraci, aby se v dospělosti jednoduše dokázalo dlouho soustředit na jeden úkol. 
 • Také skvěle pomáhá vyvinout koordinaci oka a ruky. To může dětem později pomoci například i ve sportovních aktivitách. 
 • Tvoření přispívá ke zvýšení sebevědomí. Při tvorbě dítě dosahuje malých vítězství a učí se překonání malých výzev, a tím pomalu získává víru ve své schopnosti. 

Učit dítě tvorbě by měl být především milý a příjemný proces. Nikdy děti nenuťte do další fáze tvorby, pokud se jim nechce. Je potřeba v nich vybudovat lásku k procesu a vidět svět kolem sebe. Zahrňte tento koníček do rodinných aktivit a na dovolených nezapomeňte navštěvovat muzea a galerie. Bude skvělým přínosem pro celou rodinu se do tvoření a poznávání ponořit společně! 

Témata



IMG_7051

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!