Přejít na obsah
Menu

Workshop Čínské malby

14. srpna 2014

Zpět na blog
10-blog-4

Čínská malba se stylem písma a materiály liší od evropského malířství. V našem ateliéru jsme se rozhodli se dotknout tohoto kouzla.

Guohua je tradiční čínská malba. Historici čínského malířství tvrdí, že tato technika má své počátky už v mladší době kamenné, konkrétně u ornamentů a zobrazení lidí a zvířat znázorněných na keramice. Na stáří tohoto způsobu malby, které dosahuje 7-8 tisíc let, je také velmi dobře vidět, že čínská malba tuší má spoustu obdivovatelů a tato technika se nadále rozvíjí.

Od počátků se čínská malba rozkládá na linie. Jedná se o jeden z jejích charakteristických rysů. V tradičních západních olejomalbách není možné vidět samostatnou čáru, obraz se skládá ze spousty tahů. V čínské malbě tuší je tomu naopak. Žádný malíř se bez linie neobejde.

Podle všech zákonitostí jsme guohua malovali na tenkém rýžovém papíře pomocí speciálních štětců a čínské tuše. Lektorka Kateřina nám v detailech popsala specifika této techniky, jak správně vést tahy a zvládat gradaci barev. Také jsme se dozvěděli o symbolismu a významu čínských znaků. Poučili jsme se a odpočinuli si.

1-2017-Ilustrace-1-45

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!