Go to

Ulice New Yorku jsou prázdné, ale pouliční umělci nikdy nespí, jen se přizpůsobují.

3. April 2020

Back to blog
20200319_153158-1024×576

Stejně jako většina měst po celém světe je i New York v karanténě. Úřady žádají obyvatele, aby zůstali doma, kdykoliv je to možné. Avšak pro pouliční umělce znamenají prázdné ulice svobodu v tvorbě.

Umělec Adrian Wilson věří, že pouliční umění v současné době je způsob, jak si představit jeho úzkosti a smát se příkoří. “Chci, aby lidé reagovali na zprávy kreativně a dokonce s humorem.”

V minulosti mohli být pouliční umělci zatčeni za vandalismus. Nyní je k tomu přidáno i riziky chycení koronaviru. “Nedávno jsem požádal kolemjdoucí, aby mě vyfotili na mém telefonu.” Odmítli ho vzít do druky. Ale musím přiznat, že jsme našli řešení: vyfotili mě na svůj telefon a fotku elektronicky poslali.“

Sarah Erenthal hovořila o dalším problému. Dívka namalovala příběhy o koronaviru a o dva týdny později se cítila nemocně. Příznaky nebyly potvrzeny, ale Sarah zůstává v karanténě. Zdá se, že díky práci na tak žhavém tématu jako je koronavirus a její nadměrné reakci si s ní osud krutě pohrál.

Pouliční umělecké dílo inspirované koronavirem od Adriana Wilsona. Foto: Adrian Wilson.
Práce Adriana Wilsona

Možná je dokonce lepší v současné době zůstat doma – Wilson připouští, že ulice alespoň nebudou plné jeho starostí.

“Teď jsem se svými barvami a svým stylem příliš na očích.” V tuhle dobu dělá pouliční umění málo lidí, takže jsem velmi nápadný. Už jsem byl zatčen – nechci zvyšovat možnost nakažení v cele.“

Město je prázdné
“Připomíná to poslední hodiny před bouřkou.” Nikdo venku není. Pouliční umělci sledovali, jak bylo město po zavedení preventivních opatření liduprázdné. Avšak jsou tu i tací, které touha tvořit nezastaví.

Sarah říká, že k ní nedávno přišel pár při její tvorbě. “Řekli mi, že si velmi cení, že mě současná situace nezastavila a stále tvořím” vysvětluje umělkymě.

“Ulice je nyní naše jediné muzeum” – toto je Sarah poslední dílo, než odešla do karantény.

Umělci proměňují vše na ulici v umění – dopravní značky, okna vlastního bytu, dokonce i vyřazenou matraci. Práce na matraci je další výzvou: nepřipravujete se na ni předem, ale musíte improvizovat. Není dost času přemýšlet, pamatujete si na policii, že?

Sarah a Adrian zanechávají zprávy na ulici pro všechny Newyorčany. „Nešiřte vir“, „Zůstaňte doma“, „Dodržujte prosím rozestupy mezi sebou“ – může to být maličkost, ale takové zprávy mohou být jasným připomenutím důležitosti těchto pravidel.

“Umění je skvělý nástroj k překonání obtíží a k uzdravení mysli, zejména když procházíme těžkými dobami. Tvorba mi pomohla neodchýlit se. Udělala jsem to pro sebe, ale vím, že moje tvorba pomáhá i ostatním lidem.“ říká Sarah.IMG_7051

Our newsletter!