Go to

5 tipů do začátků s šitím

22. May 2019

Back to blog
sewing-patterns-2

Rozhodli jste se začít šít a řekněme, že jste si koupili Burdu. Otázka zní: „Kde začít?“.

Takže jste si vybrali jednoduchý top, otevřeli jste střih, překreslili jej, nastříhali jste látku. Potom otevřete pokyny k šití a zde si přečtete následující: „Na levé straně předních a zadních řezných značek udělejte malé zářezy. Otevřete zip a stiskněte spirálu miniatury, abyste viděli „linii švu“ mezi copem a spirálou. Umístěte otevřený zip na zadní stranu podél okraje střihu (přední strana) horní stranou na vrch. “

V mírném šoku a celí zmatení se vrhnete na maminku, babičku nebo tetu s prosbou o vysvětlení a pomoc. Snaží se vám vše dobrosrdečně vysvětlit a vy si připadáte prostě hloupě. Jste naštvaní, protože si uvědomujete, že jste přecenili své schopnosti.

Většina z těch, kteří začali šít na vlastní pěst, čelila podobné situaci. Někdo nakonec jde do speciálních kurzů a někdo si vybere bolestivou cestu samostudia. My vám chceme dát do začátků několik praktických rad:

1. Nemyslete si, že to na poprvé půjde dokonale
Banální rada, ale v našem světě perfekcionistů je vhodné ji čas od času opakovat. Připravte se, že cik-cak steh na jemném materiálu shrne látku a skrytý zip bude viditelný

2. Pochopte, že šití je dlouhá a tvrdá práce
Jen si představte: stříhání – “stehování”- zkoušení – provádění změn – zametání – zkoušení – blikání – vzpěra – zametání – blikání – zkuste dál atd. Buďte připraveni, že poprvé budete opravdu tvrdí.

3. Mistrovská díla nepřijdou hned
Šití bundy je velmi náročné. Začněte něčím menším, například sukní. Monochromatická sukně je perfektním začátkem. A proč?
– sukně – všeobecně uznávaný nejjednodušší bod povinného programu;
– poté, co jste sukni jednou nastříhali, snadno to zopakujete, takže je to skvělé cvičení do budoucnosti kvůli jednoduchosti designu, ale také pochopíte některé základní principy konstrukce;
– dostatečně pevný a hustý materiál nevyžaduje podšívku a barvy snadno zakryjí defekty.

4. Připravte se na technické potíže
Například si musíte zvyknout na svůj šicí stroj. Pokud ho zatím znáte pouze z obrázku, musíme vás varovat: jehly se zlomí, cívky vložíte špatně, linie stehů se někdy chová podivně a tak dále. Když se vydáte na cestu střihů a šití, buďte připraveni na to, že musíte být také technickým odborníkem na šicí stroje.

5. Poslední, pátý tip

Důvěra v sebe a vaše schopnosti budou pravidelně klesat pod snesitelnou míru. Motivace bohužel nejspíš ze začátku půjde stejným směrem. A touha poslat všechno do pekla jen poroste.
Můžete namítat, že přeháníme, ale takové chvíle pravděpodobně nastanou. V tu chvíli otevřete tenhle článek, přečtěte si, že je to normální a nejste v tom sami. Všichni jsme tím prošli 🙂 A pak pokračujte v šití.

Nebo můžete se přihlásit na kurz šití v Draw Planet, který vedou ti nejlepší lektoři, kteří vám se vším v klidu pomohou a poradí 🙂

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-siti-zakladu-tvorby-strihu/1-2017-Ilustrace-1-45

Our newsletter!