Go to

Sítotisk

2. February 2018

Back to blog
2aa7bcbabcb970141b0d990fa7ef1f92

Sítotisk byl vynalezen na Dálném východě (Čína, Japonsko, Korea). Technologie zpracování byla vyvinuta roku 1929 v USA, odkud ji po 2. světové válce převzala Evropa. Do Československa jako první nechal dovézt tuto techniku přímo z USA Tomáš Baťa. Nejprve se jí používalo především v užité grafice a v průmyslu. Hojně tuto techniku začali využívat představitelé Pop Artu.

Sítotisku se také říká „šablonový tisk“. Funguje to tak, že se na potiskovaný materiál protlačuje barva přes prostupná místa šablony (síta).

Jako forma totiž slouží jemná tkanina nebo textilie, která je pevně upnuta v sítotiskovém rámu. Místa, která nemají na formě tisknout, jsou vyplněna krycí vrstvou, otvory v tkanině v místě tisku jsou pak volné. Vytváření obrazu na tiskové formě je také poměrně jednoduché. Nejprve se na tiskovou formu – síto nanese řídká hmota, z níž se posléze stává krycí vrstva. Poté se na síto přiloží filmový výtažek podobný tomu, jaký známe například z konvenčního postupu při výrobě tiskových forem při ofsetovém tisku, a dojde k osvícení formy. Tam, kde dojde k jejímu osvícení, krycí vrstva ztuhne. V místech tisku, která jsou překryta obrazem na filmovém výtažku, pak ke ztuhnutí nedojde. Takto osvícené síto se vymyje, čím se hmota z tisknoucích míst vyplaví, a my máme připravené síto k tisku.

Lze tak tisknout na běžné materiály, ale nemusíte se bát s ním tisknout i na méně tradiční povrchy, jako jsou kov, keramika, kůže a sklo. Tisknout s tak na textil a umělé hmoty je pro nás úplná hračka.
Výhoda sítotisku je v tom, že za příznivou cenu získáte naprostou barevnou stálost a trvanlivost potisku.

Doufáme, že se nám podařilo zaujmout Vás touto magickou technikou, která má místo ve vědě i v tvorbě. 🙂 Vyzkoušet si jí (a mnoho dalších úžasných grafických technik) můžete u nás v Draw Planet na Kurzu tradiční grafiky. 🙂

Topics

1-2017-Olejomalba-Pokracovani-1-44

Our newsletter!