Go to

Portrét

25. July 2017

Back to blog
20374388_1477188125661372_1693174362662210318_n

 

Žánr portrétu je jedním z nejstarších druhů komerčního umění. Vždyť vždy se našli bohatí lidé, kteří chtěli, aby oni i jejich příbuzní shlíželi z pláten na diváky po staletí. Žánr portrétu se drží pravidel, které se nutně musí dodržovat, aby byl úspěšně dokončený!

Podobnost

Pro vysoce kvalitní portrét musíme mít realisticky nakreslený obličej a fyziognomickou podobnost. Tímto bodem většina špatných portrétistů končí, obličej nedotáhnou. Bohužel tak i předloží portrét zákazníkům.

Gramotnost

Realistické přenosy světla a stínu, anatomie, perspektivy

Všechny znalosti, které malíř dostane o tom, jak správně a pravděpodobně zobrazovat svět kolem

Krása

Harmonie barev (koloristika), proporce, oblečení, interiéry, běžný smysl atributů.

Duše

Ta nejdůležitější věc, portrét nebude pravdivý, ani uměleckým dílem, pokud nezachytíme duši, jeho charakter, výrazy obličeje a zvláštnosti.

Dobrý portrétista se stává překladatelem a pomocí svých schopností připne duši modelu na plátno jako motýla. I o sto let později každý pochopí podstatu zobrazeného člověka! Dobrý fotograf dělá totéž, hodiny zkoumá model ve fotoateliéru, aby zachytil skutečný obraz a charakter. K tomu potřebujeme talent, umělec může být velkým malířem, ale žánr portrétu nemusí být ten jeho.

Inovace / Fashion.

Dobrý portrét má odpovídat duchu doby a odrážet převažující stylistické trendy, techniky malovaní (a také odpovídat době oblečením a interiérem).

 

IMG_7051

Our newsletter!