Go to

Pět tipů jak začít lépe vnímat barvy

7. March 2019

Back to blog
F90nMXhiJvc

Lidé se dělí na dva typy lidí. Jedni milují šťourat se v barevném kruhu, vymýšlet všemožné barevné kombinace a často už při kreslení obrázku mají v hlavě jasnou představu, jak dílo vybarví. Zatímco druzí dokončí ilustraci a zaseknou se, protože nedokážou přijít na to, jaké barvy použít. Sepsali jsme pro vás tipy, jak usnadnit proces výběru barev pro svá díla.

#1 BAREVNÉ CÍTĚNÍ SE DÁ NAUČIT
Zní to to divně, ale věřte nám. Čím víc se vědomě budete dívat na barvy a barevné kombinace, tím jednodušší pro vás bude je vybrat. Jak na to v praxi? Pravidelně, alespoň jednou za pár dní, otevřete Dribbble (nebo jakýkoli jiný web, kde různí zkušení autoři publikují svoji práci), podívejte se na nové a populární, uložte si, co je podle vás v pohodě, co není a proč si to myslíte.

#2 TRÉNUJTE BAREVNOU PŘEDSTAVIVOST

Svět kolem je plný barev, snažte se mu častěji věnovat pozornost a častěji si pokládat otázky jako: Co je na tomto odstínu tak super? A co kdyby byl světlejší? Tmavší? Jaký tón by mu slušel? Můžete trénovat doslova kdekoli – zatímco jste v metru, představte si, jak barevná blůza by se hodila k sukni slečny před vámi, jak barevná pohovka by vypadala skvěle v obýváku u vašeho kamaráda.

#3 POZNEJTE SVÉ SLABOSTI

Pokud si v hlavě zapnete funkci “barevné povědomí”, brzy si všimnete, že jste přitahováni určitými specifickými odstíny a kombinacemi. Třeba, že se Vám nelíbí čisté, jasné a světlé barvy a že Vám vyhovuji “špinavé”, tlumené, temné, ale kontrastní kombinace. Když si přiznáte, že nějaké barvy máte radši, a budete zkoumat proč a kdy, pomůže Vám to rozvinout vnímání barev.

#4 VYTVÁŘEJTE NĚKOLIK VARIANT

Při přípravě zakázky se vytváří pro zákazníka stejný obrázek v několika barevných variantách. Zkuste to aplikovat ve svém cvičení. Vyzkoušejte různé světle tóny, tmavé, jasné, odstíny stejné barvy, na tmavém pozadí, na světlém, zkuste “podivné” kombinace jako jsou fialová a zelená. Pak vedle sebe položte různě vybarvené obrázky a poznamenejte si, co se vám líbí a co ne (a proč).

#5 PONOŘTE SE DO TEORIE, ALE NEUTOPTE SE V NÍ
Je dobré mimo cítění barev i chápat, proč a jak jaký tón v jakém okamžiku se zesvětlit. Ale teorie bez praxe není nic. Pokud se od samého začátku ponoříte velmi, velmi hluboko do teorie barev, existuje velké riziko, že se stane teoretikem, který nedokáže dělat v praxi nic. Proto je důležité znát základy a pak začít cvičit.

Na našich kurzech se barvám i teorii věnujeme vždycky. Pokud se ale chcete do barev úplně ponořit, přihlaste se na náš kurz abstraktní malby! 🙂

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-abstraktni-malby-pro-zacatecniky/1-2017-Olejomalba-Pokracovani-1-44

Our newsletter!