Go to

Jak se naučit chápat barvy?

13. May 2020

Back to blog
color_ideas_art

Barvy jsou všude kolem nás a hrají v životě nejen umělců a designérů zásadní roli. Barvy dokáží bez jediného slova na něco přilákat, evokovat určitou náladu nebo emoci a dokonce i něco důležitého sdělit. Jak se ale naučit, jaké barvy dohromady ladí a jaké ne? Odpověď je vcelku jednoduchá: Teorie barev! 

Umělci i designéři následují teorii barev po staletí, naučit se o ní víc pomůže každému. Díky ní se můžete cítit sebejistěji v mnoha rozdílných situacích, ať už vybíráte barvy pro nový design projektu, dekorujete interiér nebo dáváte dohromady perfektní outfit. Stačí pochopit trochu teorie a na barvy se budete dívat úplně jinýma očima!

Začněme tedy od úplného začátku. Určitě jste někdy slyšeli o primárních a sekundárních barvách. Primárními barvami jsou červená, žlutá a modrá. Sekundární barvy vznikají smícháním těchto barev. Žlutá a červená tvoří oranžovou, červená a modrá tvoří fialovou a modrá a žlutá tvoří zelenou. A nakonec tu jsou terciální barvy vytvořené kombinací sekundárních a primárních barev a patří mezi ně žlutozelená,modrozelená, modrofialová, červenofialová, červenooranžová a žlutooranžová. Tímto se utvoří něco, čemu říkáme barevný kruh.

Nyní trochu pokročíme s odstínem, jasem a sytostí. S těmito termíny se asi často nesetkáte, ale stačí zajít v Hornbachu do oddělení barev a pochopíte o čem je řeč. Ano, vzorníky barev. Odstín, jas a sytost pomáhají vytvářet v barvách další nuance. Asi nejjednodušší je vysvětlit, co je to odstín. Prakticky je odstín jiné slovo pro barvu. Sytost je intenzita barvy, neboli barevná intenzita odstínu (jemné nebo syté barvy). Jas je postavení barvy vzhledem ke stupnici šedé.


Jak ale tyto naše nové poznatky využít, abychom dokázali vytvořit profesionální barevné kombinace? V tom nám pomůže barevná harmonie. Jediné, co potřebujeme, je barevný kruh.

První možností je jednobarevné schéma (monochromatické). Při něm stačí vybrat jednu barvu (odstín) a použít naše znalosti o jasu a sytosti, abychom vytvořili barevnou paletu. U monochromatických barev je nejlepší, že máte zaručený jejich soulad.

Dále máme analogické schéma (harmonické). Analogické barvy se nacházejí na barevném kruhu vedle sebe, jako červené a oranžové nebo modré a zelené odstíny. Nebojte se ale i u těchto barev hrát se sytostí a jasem a vytvářet tak neotřelé barevné kombinace. 

Oproti tomu komplementární barevné schéma (kontrastní) kombinuje barvy ležíčí na barevném kruhu proti sobě. Například oranžová a modrá, nebo klasická kombinace zelené a červené. Abyste se vyhnuli až moc předpovídatelným komplementárním barevným kombinacím, přidejte jim rozmanitost zapojením světlejších, tmavších nebo jemnějších tónů. 

Jako další je schéma měkkého kontrastu (split complementary). V tomto případě nevybíráte přímo kontrastní barvu ležící naproti, ale dvě barvy nacházející se vedle kontrastní barvy. Nepřijdete o kontrast ale na pohled je kombinace mnohem jemnější a ve většině případů bude i mnohem zajímavější.

Triáda je barevné schéma u kterého vybíráme tři barvy, které mají mezi sebou stejnou vzdálenost. Kdybychom je na kruhu spojili čarami, vznikne mám rovnostranný trojúhelník. Tyto kombinace mají tendenci být dost úderné – hlavně pokud jde o primární a sekundární barvy. Při jejich používání buďte opatrní.

U tetrády kombinujeme čtyři barvy, uprostřed kruhu se nám při jejich spojení vytvoří obdélník. Toto schéma funguje nejlépe, když necháte jednu z barev jako dominantní a ostatní budou sloužit jako akcent.

A nezapomeňte, každá barva něco vypovídá. Pokud používáte barvy v designu, je dobré o nich předtím přemýšlet a vybrat barevnou paletu, která odpovídá projektu. Například světlé barvy jsou více hravé a modernější. 

Desaturované barvy se hodí k serioznějším projektům. 


Někdy však záleží čistě na kontextu. Barvy dokážou být velmi přizpůsobivé.

Zajímavé barevné kombinace můžete najít na různých místech. V reklamách i na světoznámých obrazech. 

Můžete se vydat i na internet, kde naleznete velké množství již hotových barevných palet, nebo se můžete pustit do vytváření svých vlastních. I zkušení designéři se jimi často inspirují. 

Prostě experimentujte a objevujte. Časem vám půjde kombinování barev levou zadní. 🙂

 1-2017-Olejomalba-Pokracovani-1-44

Our newsletter!