Go to

Jak natáčet video

22. June 2019

Back to blog
video3

Přečtěte si několik rad, na co dávat pozor při natáčení videa!Dnes existují miliony videí na kanálech YouTube a na dalších internetových zdrojích. Díky nim se lidé učí užitečné věci, dívají se na krásná místa nebo vidí zajímavosti a události ze světa. Někteří inspirovaní diváci pak chtějí tvořit vlastní videa. Pokud jste jedním z nich, tento článek je právě pro vás! Níže se dozvíte, jak se naučit natáčet video doma, pomocí nejdostupnějšího amatérského vybavení a současně dosáhnout působivých výsledků :).

Někteří lidé si myslí, že pokud si pořídíte profi kameru, automaticky získáte dobrý video. Asi už tušíte, že tohle mínění není správné. Abyste pochopili, jak natočit kvalitní video, musíte porozumět trikům známých režisérů a pochopit určité technické nuance. Podívejme se na to podrobněji.

Režisérské triky
Prvním tipem, jak natočit krásný domácí film, je o přemýšlení. Vždy musíte přemýšlet o tom, co bude pro diváka opravdu zajímavé. Osobní video za účelem vytvoření památky si udělejte jakékoli, ale pravděpodobně budete svůj výtvor ukazovat alespoň přátelům a příbuzným.

Představte si, jaké scény by chtěli vidět. Nejčastěji natáčíme děti, prázdninové výlety, výstavy, cestování. Pro kameramana je to vzpomínka, ale divák nemá zájem podívat se na to, jak lidé třeba jednoduše jedí u stolu. Takže si stanovte cíl, Hledejte zajímvosti a zaměřte se na ně.

Čím více emocí v záběru, tím silnější bude odezva na film od diváka.
Druhý tip: nechte video plynule vyvrcholit. Řekněme, že natáčíte v přírodě a máte rádi nějakou speciální květinu. Nejjednodušším způsobem, jak ji zachytit, je okamžité vyfotografování. Ale to je stejné, jako byste v detektivním filmu okamžitě řekli, kdo je vrah. Potřebujete celý příběh.

Posuďte sami, následující možnost funguje mnohem lépe: video začíná obecným záběrem louky, kde se paralelně zaznamenává krátký příběh o různých rostlinách. Poté se kamera zastaví a všimne si speciální květiny. Divák čeká. Autor postupně zabírá celou květinu a zasahuje vrchol. Nejkrásnější květina se ukáže ve velkolepém stylu.

Změna plánů během natáčení? Nezapomeňte do videa zahrnout všechno, co jste měli v plánu. Od detailů po velké scenérie.
Pokud plánujete natočit několik lidí, například rozhovor nebo scénu s rolemi, kde by měl každý něco říct, nezapomeňte si udělat pořádný plán.Udělejte si poznámky, jak obecné, tak konkrétní větší i menší plány. Je důležité použít vše a současně to vystřídat. V ideálním případě vytvořit scénář jednotlivých scének budoucího filmu, a pak jen řešit načasování.

TECHNICKÁ ČÁST NATÁČENÍ
Vybrali jste zajímavé místo a vypracovali scénář na svůj skvělý námět. A teď se musíme chvíli věnovat  přípravě zařízení. Bez základních technických znalostí natáčet videa prostě nepůjde.Povíme si nutný základ.
★ Používejte stativ

Aby se obraz netřásl, je důležitá stabilní platforma. Pravidelné natáčení vyžaduje klid na stativu. Hlava stativu by se měla otáčet po stranách a kolmo, což vám umožní plynule otáčet kamerou v libovolném směru. Pokud není k dispozici žádné speciální vybavení, zkuste kameru upevnit improvizovanými prostředky, položte ji na zábradlí, stoh knih, stůl nebo jednoduše na kolena.

★ Práce s objektivem
Chcete-li vytvořit krásný film, musíte kamru správně nakonfigurovat. Používá se zoom (digitální nebo optický zoom), přičemž se volí hranice statického snímku. Při přímém natáčení je lepší se k postavě přiblížit nebo se od ní vzdálit. Pro záznam panoramat je clona zúžená tak, aby zaostření zcela pokrylo záběr. Rozhovory a detaily předmětů se zaznamenávají na otevřenou clonu a rozmazávají pozadí. Zaměřujeme se na hlavní postavu.

★ Kouzlení se SVĚTLEM
V místnosti často není dostatek světla. Chcete-li vědět, jak natáčet video za horších světelných podmínek, použijte jeden z triků: přidejte umělé osvětlení nebo zvyšte hodnotu ISO na kameře (pokud to na vaší technice jde). Nenastavujte však ISO na více než 800 bodů, jinak dojde k šumu, který zhorší kvalitu videa. Přidání umělého světla by nemělo osvětlovat tvář hrdiny nebo světelné předměty.

★ ROZMANITOST
Pokud natáčíte video z jednoho místa déle než několik minut, divák se rychle začne nudit. Nahrajte krátká videa z různých úhlů a složte je do celého filmu. To ozvláštní i jednoduchý rozhovor, nemluvě o natáčení dynamických akcí. Najděte způsob, jak ukázat stejnou tématiku z různých úhlů a míst.

★ SPRÁVNÉ POZADÍ
Chcete-li zlepšit kvalitu videa, musíte zvolit správné pozadí. Pokud je člověk v centru pozornosti, určitě je lepší mít na pozadí klidnou přírodu nebo rozmazanou městskou krajinu. Dynamický pohyb na pozadí diváka příliš rozptýlí.
Záběr můžete udělat ještě zajímavější přidáním efektů. Musíte zaznamenat materiál na jednobarevné pozadí (obrazovku nebo zeď). Ale musíte pak zpracovat video v editoru.1-2017-Akvarelova-Ilustrace-1-94

Our newsletter!