Go to

Fotografické efekty bez Photoshopu

19. September 2018

Back to blog
stekla_effekti_3_k6n

Fotografické filtry mění barvu v záběru, deformují dráhy slunečních paprsků a při fotografování vytvářejí neobvyklé efekty. V tomto případě nemusíte utrácet peníze na žádné další vybavení.

Vytvoření zajímavého efektu je k dispozici všem a kdykoli, protože pro jejich realizaci potřebujete pouze mobilní telefon.
Je potřeba, aby měl telefon velkou obrazovku. Telefon by měl být umístěn vodorovně před objektivem fotoaparátu tak, aby byl viditelný ze strany. Obrazovka bude odrážet okolní prostor a tento odraz spadne do objektivu a vytvoří zrcadlovou realitu na části záběru. Pomocí této metody můžete vytvořit velmi zajímavé fotografie.

Celofán
Normální kus celofánu, může jít o obyčejný obal. Nás zajímá pouze jako materiál pro vytváření vlastního fotografického filtru. Existuje mnoho různých způsobů použití tohoto materiálu. Můžete použít celofán pro simulaci úniku světla (efekt úniku světla) a z barevného celofánu získáte barevný domácí filtr.

  

Vezměte celofán v barvě, která se vám líbí. Odřízněte dostatečně velký kus a připevněte celofán obyčejnou gumičkou k objektivu.

Zkuste použít celofány různé tloušťky a struktury a umísťujte je v růžné vzdálenosti od čočky. Můžete na ně i fixou nakreslit různobarevné pruhy a jiné tvary, které také vytvoří nové optické efekty.

Dámské silonky
Ze silonových ponožek a punčocháčů můžete vytvořit fotofilter s měkkým zaostřením. Vezměte silonky, navlékněte je na optiku a stáhněte je pomocí lepenky nebo gumičky. Poté se ujistěte, že máte na objektivu stále přístup k zoomu a k zaostření.

Pokud nepotřebujete nějaký zvláštní, abstraktní efekt, vyberte silonky s hustotou vlákna 15 den a nižší. Přes takovou látku bude vše vidět.
Při jasném světle hraje jemná mřížka roli difuzoru, pomocí silonové tkaniny můžete na fotografiích dosáhnout mlhavého obrazu nebo “nostalgického” efektu.

Sluneční brýle
Nemáte poblíž polarizační fotografický filtr? Sluneční brýle Vám pomůžou dosáhnout podobného účinku světelné polarizace. K tomu dojde díky snížení množství oslnění a změnám ve vlastnostech odraženého světla.
V závislosti na představě obrazu může obrázek v slunečních brýlích zrcadla úplně změnit celou scénu.

Vazelína
Můžete vytvořit fotografie s měkkým zaostřením pomocí vrstvy vazelíny na kusu potravinářského folie svázaného s objektivem fotoaparátu. Tato mast umožňuje získat neobvyklé, “staré”, vzdušné nebo “éterické” fotografie. Hlavně nemažte vazelínu přímo na sklo čočky. 🙂
Takže na povrch fólie, která je fixována gumičkou nebo lepenkou na objektiv, aplikujte vrstvu vazelíny.

V závislosti na tom, kde a jak jste ji rozmazali, bude snímek vypadat jako v mlze nebo v zamračeném počasí atd. Portréty rozostřené pomocí vazelíny vnesou do snímku snění a romantiku. Zajímavý taky vypadá když vazelínu rozmáznete jedním tahem v jednom směru. V závislosti na poloze rozmazaných ploch můžete získat efekt mlhavého dne, oblačného dne, opar, atd.

Například fotograf z Washingtonu, Sam Hard, používá k vytvoření svých snímků 15 cm dlouhý hranol. Otočením hranolu a změnou jeho polohy před čočkou může změnit obraz refrakcí paprsků.

Pokud máte zájem o fotografování a chcete se naučit novým věcem ze světa fotky, přihlaste se do našeho kurzu fotografovaní v Draw Planet! Od úplných základů proberme nástroje foťáku, kompozici záběru, teorii barev a samozřejmě se dostaneme i k praxi venku i v ateliérech.

https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-fotografovani-pro-zacatecniky/

1-2017-Akvarelova-Ilustrace-1-94

Our newsletter!