Go to

Performance umělkyně Marina Abramović

13. July 2019

Back to blog
MArina3

Performance je jedním z nejvýraznějších projevů moderního umění. Jedná se o plánované veřejné vystoupení umělce, interakci a pokusy přinést nové nápady a myšlenky. Základním rozdílem mezi performance a tradičními formami umění je konkrétní čas, místo a samotný umělec, který se přímo zapojuje do procesu. Dnes budeme hovořit o jednom z hlavních představitelů umění prezentace, o MariněAbramović

„Pokud tvoříte bez zraků veřejnosti, nedostanete potřebnou energii a podporu. Když lidi spojíte, vytvoříte mocné energetické pole.“

– Marina Abramović

Tato žena je známá po celém světě svými výkony, kterým se věnuje více než 50 let. Rozhodně o tom slyšel každý, kdo se alespoň trochu zajímá o moderní umění. Marina Abramovich si při každé své práci stanovila cíl studovat chování lidí, jejich interakci s uměním, možnosti těla a mysli. Dále budeme hovořit o 5 neobvyklých a někdy děsivých představeních zmíněné umělkyně.

 

Breathing In/Breathing Out | 1977

Představení Mariny Abramovičové, které provedla spolu se svým kolegou a partnerem Ulayem.

Dvojice spojila ústa pomocí speciálního přístroje, který uzavřel vnější zdroje kyslíku. Dýchali pouze z plic do plic navzájem.

17 minut po zahájení představení se umělci ocitli v bezvědomí, s plnými plicemi oxidu uhličitého. Tato akce měla ukázat parazitismus a závislost, které jsou tak často zneužívány ve vztahu k jiné osobě.

 

Rhythm 0 | Galerie Morra, Neapol.

Tato strašná performance byla pro umělkyni pravděpodobně jedna z nejnebezpečnějších.

V galerii bylo návštěvníkům tělo umělkyně Abramović k dispozici 6 hodin. Marina stála nehybně před stolem, na kterém bylo asi 70 různých předmětů (řetězy, lžíce, pistole s jedním nábojem, víno, med, cukr, mýdlo, atd.).

Mohli umělkyni působit bolest i potěšení. Některé subjekty nezajímaly lidi vůbec, jiné naopak byly u návštěvníků oblíbené. Zpočátku byli opatrní, líbali ji, pohladili ji, dávali květiny, ale po 3 hodinách si návštěvníci uvědomili svou beztrestnost a svobodu jednání. Jeden návštěvník výstavy dokonce vzal zbraň, ale byl včas zastaven. Po 6 hodinách umělec opustil výstavní síň se slzami v očích. Opravdu hrozné představení ukázalo podstatu lidí, kteří nejsou omezeni, a kteří se cítí beztrestně.

Chtěla ukázat jednu věc je to prostě neskutečné, jak rychle se člověk může vrátit do stavu divokého zvířete z jeskyně, pokud mu to dovolíme.

 

Rest Energy 1980

Nebezpečné představení, které provedli Marina a Ulayem

Jednalo se o následující: Marina držela obrovský luk a v rukou milence byl šíp na napnuté tětivě. Mikrofony přenášely jejich tep a dýchání, které se s každou minutou zrychlovalo. Toto představení trvalo jen 4 minuty, ale Marina později přiznala, že pro ni bylo jedním z nejtěžších, protože si stále nemohla být úplně jistá svým partnerem.

Nicméně umělci předali publiku hlavní myšlenku představení, okraj neomezené důvěry mezi milenci.

 

Balkánské baroko 1997

Téma tohoto představení se liší od obvyklých děl umělkyně. Věnovala se zde válce v Jugoslávii, v její vlasti. Během společenského projektu Marina seděla na podlaze a odhazovala „krev“ s 1500 kostmi, což zabralo 6 hodin. Během představení řekla publiku o svém rodném městě, místě, kde se narodila, o zemi, která již neexistuje. Pro tento výkon získala Marina Abramović Zlatého lva na 47. benátském bienále.

Stojí za povšimnutí, že tato prezentace nepředstavovala žádné ohrožení na životě a zdraví umělkyně, což se o ostatních řict nedá. Ale pro Marinu Abramović se představení „Balkánské baroko“ stalo jedním z nejdůležitějších a nejvýznamnějších v životě.

Imponderabilia | 1977

Marina a její milovaný Ulay měli v tomto představení jednoduchou úlohu: úplně se svlékli, stáli nehybně přímo naproti úzkému vchodu do výstavní síně. Každý návštěvník musel projít okolo jednoho z nich, rozhodnout se, ke komu obrátí tvář a s kým bude mít větší fyzický kontakt, kterému se nedalo vyhnout. Tato performance se mnohým návštěvníkům nelíbila. Někteří se snažili jít rovnou a na pár se nedívali, jiní naopak umělce vzali za ramena a snažili se dosáhnout maximálního kontaktu. O tři hodiny později přišla na scénu policie a vystoupení muselo být zastaveno.

Mluvit o této ženě můžeme nekonečně dlouho, protože nezle popřít její přínos do světa umění s velkým přesahem. Každé představení překračuje ještě daleko za hranice umění, což znamená, že umělkyně se dokázala vypořádat se svým hlavním úkolem:

„Vždycky jsem se cítila jako most v uměleckém světě. Spojuji různé kultury, i tu z rodného Srbska. Cítím se uprostřed mostu mezi východním a západním světem. Na tomto mostě foukají větry, jsou nestabilní a nebezpečné a mým posláním je najít rovnováhu.“1-2017-Ilustrace-1-45

Our newsletter!