Go to

3 pravidla práce s barvou

1. May 2019

Back to blog
e91e6f328ed7340997ab96054836a853

Jistě, každý z vás pravděpodobně poznal mírný smutek a apatii, když přišel chladný zatažený den. A ve slunečném počasí se nálada iracionálně promění na okamžitou inspiraci. Možná jde o nedostatek vitamínu D, který se nám tvoří na sluníčku, ale je tu ještě jeden důvod.

V závislosti na počasí se mění barevná paleta všech objektů kolem nás. Za jasného počasí vidíme bohaté a jasné barvy i ostré stíny. Ty jsou synonymem dynamiky a pozitivity. Při zamračených dnech se stíny rozmažou a pocity útlumu nebo dokonce smutku způsobí snížení kontrastu. Vlastní barva objektů navíc závisí na teplotě osvětlení, což také ovlivňuje náš dojem z okolní krajiny.

Často věnují začínající umělci pozornost pouze modelování formy, zobrazující stejnou barvu ve stínu objektu jako na světle, pouze s rozdílem v tónu. To je zásadní chyba, protože barva se vždy změní. Není možné použít stejný pigment na světlo a stín! Chcete-li vytvořit realistický obraz objektů, musíte si pamatovat následující body:

1. Pokud je osvětlení teplé, objeví se ve stínu chladné odstíny a naopak, pokud je osvětlení studené, ve stínu se objeví teplé odstíny. Například pokud nakreslíme krajinu v jasném slunečním světle, když je den bez mráčku, budou ve stínu teplé odstíny, protože denní světlo je nejčastěji bílé, modravé nebo citronové a považujeme ho za studené světlo. Při východu a západu slunce je sluneční světlo obvykle teplé, jasně žluté nebo oranžové, takže se ve stínu objeví chladné odstíny do modra.

Stejným způsobem postupujeme, pokud budeme malovat zátiší s žárovkou. Stíny znatelně zchladnou, uvidíte odstíny modré, fialové nebo dokonce zelené. Také v plameni ohně nebo svíček, které dávají teplé světlo, se ve stínu objeví studené odstíny. Když ale používáte zářivku se studeným světlem (od 4000 K), stíny budou znatelně teplejší, stejně jako v chladném měsíčním světle.

2. Ve stínu se objeví odstíny opačné k barevnému spektru místní barvy objektu. Toto jednoduché pravidlo znamená, že ve vlastním stínu objektu můžeme vidět odstíny další barvy. Například můžete namalovat zátiší s červeným jablkem, broskví a modrými hrozny. Zelená bude další barva pro červenou, fialová pro žlutou a oranžová pro modrou. Proto ve stínu můžete pozorovat odstíny zelené, fialové a oranžové.

Pokud se podíváme na barevný kruh, tyto páry budou: žlutá a fialová, zelená a červená, modrá a oranžová.

3. Objekt, který má teplou barvu, se rozsvítí teplým světlem a stane se ve světle ještě jasnějším a bohatším. Objekt, který má studenou barvu, se blíží achromatické barvě stejné barvy. A objekt, který má studenou barvu, se stává ještě jasnějším, výraznějším a bohatším. Například nakreslíme oranžovou rozsvícenou lampu s teplým světlem. Ve světle se oranžová oblast bude zdát ještě jasnější a bohatší, než je, zatímco ve stínu se nejenže oranžová barva stane znatelně chladnější, ale také ztratí barvu. Tohoto efektu lze dosáhnout pomocí modré barvy. Mnoho lidí ví, že barvy položené na plátně vedle sebe se navzájem posilují. Ale ne každý ví, že komplementární barvy se při smíchání na paletě navzájem neutralizují. Pokud smícháme oranžovou s chladným denním světlem, pak se ve světle její barva rozplyne, zatímco ve stínu se objeví „hořící odstíny“.

Tato jednoduchá pravidla vám umožní předvídat, jaká barva se objeví ve stínu nebo ve světle a zvolit správné odstíny pro míchání. 

Chcete proniknout do světa malby? Přihlaste se na náš kurz malovaní akvarelem nebo olejovými barvami. Z kurzu si odnesete nejen znalosti ale i krásné práce. 🙂

Kurz akvarelu pro začátečníky:  https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-akvarelu-zacatecniky/

Olejomalba pro začátečníky:  https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-olejomalby-pro-zacatecniky/1-2017-Olejomalba-Pokracovani-1-44

Our newsletter!