Перейти

Malování na hedvábí. Batika

25. июня 2015

Назад в блог
1-blog-4

Malování na hedvábí (batika) není nejjednodušší koníček, protože kromě touhy je nutné být trpělivý a mít dostatek času. Náročnost této techniky ale nemusíte přeceňovat.

Určitá zběhlost v tomto odvětví samozřejmě není na škodu, žádné extrémně složité nástroje ale zároveň rozhodně nejsou zapotřebí.

Hedvábí je obdivuhodný materiál, který umožnuje neomezené míchaní barev a vizuální zázraky. Díky jasu hedvábí se zdá, že výzdoba doopravdy žije.

Umění malování na hedvábí bylo objeveno ve starobylé Čině před více než pěti tisíci lety. Stalo se tak mimochodem mnohem dříve, než byl objeven papír. Není tedy divu, že se tato technika rychle šířila po celé Asii. Stejně tak může jen málokoho překvapit, že kouzlo hedvábí nenechává nikoho lhostejným dodnes.

V Čínské říši se látka používala jako základní nosič malby a písma. V praxi se nejvíce vyskytovala volná malba na hedvábí. V Indii byla preferována horká batika. Rozdíl přitom činila vosková kontura, která bránila roztékaní barev.

Staří mistři ovládali tajemství hedvábí. Tato látka nedává na rozdíl od jiných látek či papíru barvám vyblednout. Na přelomu tisíciletí se technika malování na hedvábí dostala do Indonésie, kde zažila nevětší rozkvět.

Na konci 19. století byla objevena batika za studena. Jako kontura se začala používat šťáva tropické rostliny gutu, která měla vlastnosti pryže. Tatáž tekutina se mimochodem jako kontura používá i nyní.

Technika malování na hedvábí se dostala do Evropy až začátkem 20. století díky ruským imigrantům. Již o několik let později se ale ručně pomalované hedvábí stalo nejoblíbenějším materiálem módních návrhářů v samotné Paříži.

Tajemství tohoto čarovného způsobu malování již nyní pochopitelně známe i my. V našem ateliéru jej dennodenně ochotně sdílíme s našimi studenty.

Batika vyžaduje velké soustředění. Náročnost se zvyšuje tím, že se barva roztéká po látce rychle a mnohdy nepředvídatelně. Navzdory všem nesnázím ale chceme s radostí oznámit, že práce se studentům doopravdy povedla. Věřili byste, že tyto výtvory pocházejí z rukou začátečníků?

1-2017-Olejomalba-Pokracovani-1-44

Наши новости!