Přejít na obsah
Menu

Co je fast fashion?

3. listopadu 2020

Zpět na blog
6360116740428903881820619511_fast-fashion

Jednoduše řečeno, fast fashion je móda, která je levná a snadno dostupná, dominuje módnímu odvětví, vždy následuje trendy a podporuje plýtvání zdroji. Tento typ módy čerpá z mol a outfitů celebrit, které potom neuvěřitelnou rychlostí zkopíruje do vlastních produktů, které ještě rychleji doručí do prodejen velkých oděvních řetězců. Velmi dobré příklady Fast Fashion oděvních řetězců jsou H&M, Zara, Gap, Forever21 a jim podobné. 

Módní produkce bývala mnohem pomalejší. Podívejme se do 19. století, kdy lidé oděvy vyráběli ručně. Během Průmyslové revoluce se věci začaly dávat více do pohybu, vznikaly textilní továrny a oblečení se začalo vyrábět už připravené k nošení a ve větších nákladech, už ne na zakázku. Od patentu šicího stroje v roce 1846 šla cena oděvů rapidně dolů. 

Během druhé poloviny 20. století, kdy se svět vzpamatovával z hrůz a také nedostatku během světových válek, začaly velké módní domy produkovat trendy pro sezóny – jaro, léto, podzim a zimu, což si obecně tyto značky drží dodnes, např. tradiční týden módy se koná tradičně jen dvakrát do roka pro sezóny jaro/léto a podzim/zima. Na nich několik měsíců dopředu představují trendy na následující sezóny. 

Dnešní Fast fashion značky údajně mají 52 “mikrosezón”, což znamená, že prakticky chrlí nové nápady a trendy každý týden. Kvůli svému rychlému reagování na současné mini trendy musí logicky ubrat na kvalitě materiálů, ale také udržitelnosti při zpracování. Tyto společnosti budou raději produkovat a produkovat, než aby strávily čas výrobou kvalitního oblečení na delší dobu. Jejich zájmem není, abychom u nich zakoupené oblečení nosili několik let, naopak potřebují, abychom ho v další sezoně odložili nebo vyhodili a zakoupili si nové kousky. 

Jak fast fashion ovlivňuje životní prostředí a lidi?

Tyto značky musí logicky tlačit cenu co nejníže a zrychlit proces výroby co nejvíce, což vede k potlačování environmentálních aspektů výroby. Výrobci nepoužívají udržitelné textilie, ale naopak spoustu syntetických materiálů, chemikálie, mikro plasty a škodlivé barvy. Více než 60% látek jsou vyrobeny ze syntetik, které pochází z fosilních paliv. To znamená, že pokud skončí na skládce, nerozloží se. Mikrovlákna, která skončí v moři, se také nerozloží. Módní odvětví je druhým největším znečišťovatelem pitné vody, po zemědělství. 

Zvířata jsou také ohrožena, protože toxické barvy a mikrovlákna vypouštěná do moře mohou být jednoduše požitá tamní faunou . Dále použití látek a kožešin při výrobě oděvů ohrožuje spoustu živočišných druhů. 

Špatná je také situace v lidských zdrojích. Textilní odvětví je obrovským pachatelem moderního otroctví. Situace je především špatná v zemích jako Čína, Bangladéš, Vietnam apod., kde dělníci jsou vystaveni extrémně špatným pracovním podmínkám, jsou často velice málo placení, pracují dlouhé hodiny bez přestávek, nemluvě o tom, že jsou vystavení toxickým látkám. 

Jak poznat fast fashion?

  • Neustále se měnící styly oblečení a týdenní změny. 
  • Tisíce dostupných kousků a stylů. 
  • Extrémně krátký čas, kdy se oblečení objeví v obchodech. 
  • Vyrobeno v zemích, kde je pracovní síla velice levná. 
  • Levné, málo kvalitní materiály, které se poničí po pár nošeních. 

Každý z nás by se měl zamyslet nad svým šatníkem. Kolik kousků skutečně nosíte často a rádi? Proč tomu tak je? Z jakých materiálů jsou vyrobeny? Když se na podobné otázky zeptáte ohledně veškerého oblečení, jistě Vám nejčastěji vyjdou kousky, které máte již několik let a stále drží tvar. Jsou z kvalitního materiálu a nadčasové. Toto je základ šatníku, do kterého bychom měli investovat svoje finance, a tím investovat také do životního prostředí, lepších podmínek pro lidi a do naší budoucnosti. 

Zkuste investovat do svého vlastního oblečení s našimi kurzy šití! 🙂 

Kurz šití a oděvní tvorby. Kalhoty, košile a kardigany.  https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-siti-odevni-tvorby-kalhoty-kosile-kardigany/

Kurz šití a oděvní tvorby. Šaty, sukně a mikiny. https://www.drawplanet.cz/kurz/kurz-siti-zakladu-tvorby-strihu/

Témata1-2017-Akvarelova-Ilustrace-1-94

UŽ VÁM NIC NEUTEČE!